Faktury elektroniczne EBPP

Zmiana postawy finansowej

Oszczędzanie

Oszczędzanie wymaga od nas nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim zmiany naszej postawy. Jeśli chcemy pomnażać oszczędności, po pierwsze musimy wypracować w sobie nawyk konsekwentnego odkładania pieniędzy od każdego dochodu. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym większy majątek mamy szansę zgromadzić w ciągu naszego życia. Z drugiej strony, nigdy nie jest za późno, aby zacząć oszczędzać.

Dlatego po pierwsze należy podjąć decyzję i zacząć od małych kwot, ale robić to systematycznie i konsekwentnie.

Warto wyznaczyć sobie cel, najpierw w miarę konkretny, na który nie trzeba odkładać w długim okresie.

Jeśli uda nam się skutecznie oszczędzić na konkretny cel, podnieśmy sobie poprzeczkę i postarajmy się stopniowo zwiększać kwotę inwestowanych środków oraz dywersyfikować je tzn. dodawać nowe instrumenty oszczędzania do naszego portfela.

Przede wszystkim powinniśmy jednak pozbyć się pewnych przyzwyczajeń, które towarzyszą nam w życiu codziennym i które nie mają korzystnego wpływu na proces oszczędzania. Typowe jest przekonanie, że płacenie kartą kredytową to dobry sposób na nieprzewidziane wydatki. Jest to mylne myślenie, ponieważ nieumiejętne posługiwanie się kartą kredytową nie tylko nie pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy ale może doprowadzić do nabawienia się poważnych długów. Dlatego jeżeli planujesz rozpocząć regularne oszczędzanie, zastanów się, czy otrzymując stałą regularną pensję musisz wspomagać się środkami z karty ryzykując przez to utratę płynności finansowej.

Kolejnym zachowaniem, które pozornie może wydawać się przyjazne dla naszych oszczędności jest kupowanie na wyprzedażach. Należy pamiętać, ze kupując po okazyjnie nawet cenie nie tylko nie oszczędzamy ale ciągle wydajemy pieniądze. W dodatku widząc napis „promocja” często decydujemy się na zakup produktów, które tak naprawdę nie są nam potrzebne lub kupujemy ich większe ilości. Warto wiec przestać traktować wyprzedaży jako źródło oszczędności a przed każdym pozornie okazyjnym zakupem zastanowić się czy produkt ten wart jest swojej ceny.

Często zdarza się również, iż decydując się na zakup rzeczy, która nie była przewidziana w naszym budżecie, obiecujemy sobie, że wydatek ten "odbijemy sobie" w następnym miesiącu poprzez zaoszczędzenie większej kwoty. Może jednak warto zastanowić się w takim wypadku, czy nie lepiej postąpić odwrotnie tzn. w bieżącym miesiącu oszczędzić więcej by w ten sposób bez wyrzeczeń kupić sobie wymarzoną rzecz w przyszłym miesiącu.

Ponadto powszechne jest „podbieranie” niewielkich kwot z wcześniej zaoszczędzonych pieniędzy. Poprzez takie zachowanie może się okazać, że przegapimy moment, kiedy oszczędności stracą swoją funkcję i staną się zwykłym źródłem finansowania bieżących wydatków.

Pamiętajmy więc, że kwota jaką jesteśmy w stanie zaoszczędzić tylko w niewielkim stopniu zależy od poziomu naszych dochodów. Kluczowe znaczenie ma tutaj nasza determinacja w dążeniu do celu a także wyeliminowanie negatywnych przyzwyczajeń.