Faktury elektroniczne EBPP

Dlaczego warto oszczędzać?

Oszczędzanie

Oszczędzanie to najlepszy sposób na zgromadzenie odpowiednich środków umożliwiających sfinansowanie naszych planów w przyszłości, np. zakupu mieszkania, samochodu lub wyjazdu na wymarzone wakacje. Oszczędności przydają się jednak najbardziej w tzw. nieprzewidzianych wypadkach – awaria samochodu, czy inna konieczność nagłego poniesienia większego wydatku.

Oszczędności możemy porównać do polisy ubezpieczeniowej, z tą różnicą, że mamy możliwość skorzystania z niej de facto w dowolnym momencie i na dowolny cel.

Dla wielu osób głównym motywem oszczędzania jest obawa, że poziom ich dochodów po przejściu na emeryturę obniży się. Dlatego, aby zagwarantować sobie utrzymanie poziomu życia będąc na emeryturze na obecnym poziomie, osoby te są skłonne odkładać na ten cel pewną kwotę pieniędzy z bieżących dochodów. Biorąc pod uwagę horyzont czasowy, do momentu przejścia na emeryturę jesteśmy w stanie zgromadzić w ten sposób sporą sumę pieniędzy.

Kolejnym czynnikiem, który zachęca nas do regularnego odkładania pieniędzy jest chęć kupna rzeczy, której nie jesteśmy w stanie sfinansować z bieżących dochodów. Znając koszt produktu możemy oszacować, jaki procent dochodu musimy miesięcznie oszczędzać aby w określonym czasie zrealizować zaplanowany wydatek (np. zakup komputera, opłacenie wczasów czy kursu językowego). Dzięki temu wydatek rozłożony jest w czasie i nie jest dla nas tak obciążający jak w przypadku, gdybyśmy ponosili go jednorazowo.

Oszczędzanie ma jednak zbawienny wpływ nie tylko na budżet domowy ale również na funkcjonowanie całej gospodarki. Dzięki temu, że lokujemy nasze pieniądze w różne instrumenty oszczędzania, banki mogą udzielać kredytów lub finansować różnego rodzaju inwestycje. Dzięki temu możliwe jest powstawanie nowych firm i zwiększanie zatrudnienia, co przyczynia się do wzrostu całej gospodarki.