Faktury elektroniczne EBPP

Na czym mogę oszczędzić?

Moje Finanse

Wiele osób ma poważny problem ze znalezieniem dodatkowych oszczędności. Jednak to, co pozornie wydaje się dla wielu z nas niemożliwe w praktyce przez zastosowanie się do kilku przydatnych wskazówek okazuje się proste i opłacalne.

Jeśli nasza sytuacja finansowa chwilowo nie jest najlepsza,

w pierwszej kolejności należy zrobić zestawienie wydatków w trzech kategoriach: niezbędne, przydatne i dodatkowe.

Naturalnie w pierwszej kolejności eliminujemy wydatki zbędne (dodatkowe) i ograniczamy przydatne. Bardzo często okazuje się jednak, że pozorna granica wydatków niezbędnych daje się przesunąć w kierunku ich ograniczenia Nie zawsze bowiem to, co wydaje się stałym, koniecznym kosztem jest nim w rzeczywistości. Od czego zacząć?

Spróbujmy zrezygnować z kupowania rzeczy, które z pozoru mogą wydawać się niezbędne, np. używek. Nawet, jeżeli ich koszt może wydawać się niewielki, rezygnacja z nich w skali miesiąca może dać całkiem pokaźny zastrzyk pieniędzy w budżecie domowym.

Oszczędzanie może jednak polegać nie tylko na ograniczaniu wydatków, ale również na racjonalnym korzystaniu z energii elektrycznej i wody. Gaśmy światło w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy, wyłączajmy urządzenia, z których w danej chwili nie korzystamy, po na ładowaniu telefonu wyciągajmy ładowarkę z kontaktu, zastanówmy się nad wymianą na energooszczędne tych żarówek, które najdłużej pozostają zaświecone, w przedpokojach, szafach i schowkach montujmy oświetlenie diodowe, korzystajmy z prysznica, zamiast wanny. Te pozornie mało znaczące czynności w dłuższym okresie korzystnie wpłyną na wysokość płaconych przez nas rachunków a w efekcie na zwiększenie się naszych oszczędności.

Bardzo często okazuje się, że pozornie minimalne oszczędności, które wymagają od nas trochę więcej uwagi w dłuższym okresie przełożą się na sporą sumę pieniędzy. W oszczędzaniu nie chodzi bowiem o duże wyrzeczenia ani o okazyjne przelewanie większych sum na konto. Kluczem jest tutaj systematyczność i dyscyplina.