Faktury elektroniczne EBPP

Kiedy warto zakładać konto dzieciom?

Moje Finanse

Coraz więcej banków oferuje specjalne konto dla młodzieży, która ukończyła 13 lat i tym samym posiada ograniczona zdolność do czynności prawnych. Jednak po pierwsze czy warto, a jeśli tak to kiedy jest najlepszy moment na to, aby otworzyć konto, z którego będzie mogło korzystać nasze dziecko?

Na pewno warto zachęcać młodych ludzi do korzystania z usług bankowych, ponieważ im szybciej nauczą się efektywniej zarządzać swoimi pieniędzmi oraz korzystać z oferty instytucji finansowych tym ich decyzje finansowe w przyszłości będą bardziej świadome a przez to trafne.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność młodzieżowych rachunków bankowych to nie odbiega ona zbytnio od tej, jaką charakteryzują się "dorosłe" konta. Małoletni posiadacz konta bez problemu będzie mógł wykonywać przelewy przez Internet, płacić kartą debetową w sklepach czy wypłacać gotówkę z bankomatu. Ograniczeniem może być jedynie korzystanie przez dziecko z produktów oszczędnościowych oraz zaciąganie kredytów. Zaletą takiego konta jest natomiast niski koszt jego obsługi. Często zdarza się nawet, że konto dziecięce założone w banku, który obsługuje konta rodziców jest całkowicie bezpłatne.

Decyzja o założeniu dziecku konta powinna być poprzedzona przynajmniej czasowym zachęceniem do oszczędzania np. kieszonkowego w śwince skarbonce tak, aby wyrobić u dziecka dobry nawyk cierpliwego gromadzenia środków. Dzięki temu w chwili rozpoczęcia nawet ograniczonego korzystania z usług banku młody człowiek wie, że bank nie jest miejscem skąd wyłącznie może wypłacać pieniądze, ale miejscem w którym trzeba pieniądze oszczędzać. To jednak rodzice najlepiej rozpoznają odpowiedni moment na uruchomienie rachunku młodzieżowego.

Dobrym momentem, może być np. wyjazd dziecka na wakacje czy zagranicę, tak aby m.in. ze względów bezpieczeństwa dziecko nie nosiło przy sobie gotówki.

Okazją do otwarcia konta może być też prezent w postaci gotówki, jaki często sprawiają dzieciom dziadkowie lub inni członkowie rodziny.