Faktury elektroniczne EBPP

Jaka waluta jest najlepsza dla mnie?

Moje Finanse

Dzisiejszy rynek finansowy umożliwia nam korzystanie z instrumentów kredytu czy oszczędzania w walutach obcych. Najczęstszym przykładem takich operacji są w Polsce kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim, ze względu na niższe stopy procentowe oraz na stosunkowo silnego złotego w odniesieniu do franka.

Wiele instytucji finansowych oferuje nam możliwość inwestowania w instrumenty oparte o waluty takie jak euro, dolar, jen czy nawet korona norweska. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zaangażowaniu naszych środków w tego typu inwestycje powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach.

Pierwszą z nich jest ryzyko kursowe . To, że frank szwajcarski kosztuje jednego dnia 2 złote, nie oznacza, że kurs ten utrzyma się przez dłuższy czas, nie mówiąc już o perspektywie kilkudziesięciu lat. Wyższy kurs to wyższa rata, która bardzo często zmienia się praktycznie z miesiąca na miesiąc a jej wartość jest teoretycznie nieograniczona.

Wielu specjalistów poleca, szczególnie w przypadku zadłużania się, brać kredyt w walucie, w której zarabiamy, ponieważ zmiany są bardziej przewidywalne oraz mają charakter stopniowy.

Dodatkową zaletą kredytu w złotówkach jest to, iż najłatwiej go otrzymać. Jeżeli rozważamy zaciągnięcie kredytu w euro należy natomiast wziąć pod uwagę fakt, iż w perspektywie kilku lat będziemy wstępować do strefy EURO i będzie to nasza waluta narodowa.

Inwestując w instrumenty oparte na walutach obcych powinniśmy mieć przynajmniej elementarną wiedzę na temat rynków finansowych. Bardzo często zdarza się bowiem, że polegamy wyłącznie na rekomendacji doradców kredytowych czy inwestycyjnych.

Dlatego zanim zdecydujemy się na kredyt czy inwestycje w walucie obcej policzmy nie tylko, ile będzie nas to kosztować dziś ale sprawdźmy, jak będą wyglądały nasze finanse w przypadku gwałtownych zmian kursu walutowego.