Faktury elektroniczne EBPP

Jak ograniczyć opłaty za prowadzenie konta?

Moje Finanse

Opłaty za prowadzenie rachunku bankowego w ujęciu miesięcznym mogą wydawać się znikome, jednak w dłuższym okresie składają się na sporą kwotę. Załóżmy, że za samo prowadzenie rachunku w banku płacimy 5 złotych miesięcznie. Rocznie daje to kwotę w wysokości 60 zł. Ponadto musimy uwzględnić wszelkie dodatkowe opłaty np. za wydanie karty płatniczej czy kredytowej, opłaty roczne, koszty uruchomienia dodatkowych usług na koncie. Dodatkową kwestią są prowizje czyli koszty przeprowadzania różnego rodzaju transakcji w tym wypłat kartą płatniczą w bankomatach innej sieci bankowej. Co zatem zrobić, aby obniżyć koszty prowadzenia konta?

Po pierwsze rozważ uruchomienie usługi konta w bankowości elektronicznej. Konta internetowe ze względu na to, iż są obsługiwane przez samego klienta, zwykle nie są obciążone opłatą za ich prowadzenie, co już pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Często zdarza się również, że banki dodają do kont internetowych darmową kartę płatniczą.

Jeżeli za wszelką cenę chcesz pozostać klientem banku, w którym obecnie masz konto, przeanalizuj wszystkie oferowane w nim konta. Banki posiadają bowiem w swojej ofercie konta, które różnią się wysokością opłat. Bardzo często okazuje się, ze konto, które na pierwszy rzut oka wydaje się droższe, ze względu np. na brak dodatkowych opłat w praktyce okazuje się tańsze.

Ponadto, jeśli regularnie wypłacasz gotówkę z bankomatu, postaraj się, aby były to transakcje bezprowizyjne.

Dowiedz się, przy wypłatach z bankomatów jakich sieci nie zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami.

Jeżeli wykonujesz zlecenia transakcji telefonicznie, sprawdź, jakie to pociąga za sobą koszty. Jeżeli są one znaczne, rozważ, czy nie lepiej dokonywać operacji przez Internet lub osobiście w banku. Większość banków umożliwia darmowe wykonywanie przelewów w bankowości internetowej, a jeżeli są one płatne to opłata jest dużo niższa niż w przypadku transakcji realizowanych telefonicznie.

Dowiedz się również, czy w przypadku Twojego konta jest możliwość uniknięcia niektórych opłat np. poprzez spełnienie określonych warunków. Banki bardzo często anulują opłatę za posiadanie karty jeżeli wykona się nią określoną liczbę transakcji lub wartość transakcji przekroczy określoną kwotę.

Jeżeli posiadasz kilka kart płatniczych, porównaj opłaty za ich posiadanie i zastanów się, z których tak naprawdę korzystasz. Może się bowiem okazać, że w Twoim portfelu znajdują się nieużywane karty, które niepotrzebnie generują koszty.