Faktury elektroniczne EBPP

Jak i z jakim wyprzedzeniem planować wydatki?

Moje Finanse

Odpowiednio wczesne planowanie zdarzeń finansowych jest jednym z najważniejszych warunków utrzymania dyscypliny w budżecie domowym. W zależności od poziomu naszych dochodów powinniśmy uwzględnić taki czas oszczędzania, który umożliwi nam sfinansowanie planowanych wydatków bez koniczności nadmiernego zadłużania się.

Planując wydatki, zacznijmy od wypisania wszystkich stałych comiesięcznych dochodów i kosztów, takich jak opłaty za energię czy samochód.

W swoich wyliczeniach dobrze jest nie uwzględniać nieregularnych dochodów (np. premii), które należy traktować jako jednorazowy zastrzyk gotówki powiększający nasze oszczędności, nie zaś jako stałe źródło utrzymania.

Sprawdźmy, ile wolnych środków zostaje nam co miesiąc po odliczeniu stałych wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania oraz kwot, jakie wydajemy na bieżące potrzeby (jedzenie, kosmetyki, ubrania, przejazdy). Następnie wypiszmy wraz z datami wszystkie wydatki, które zwykle zdarzają się rzadziej, na przykład raz w roku, takie jak ubezpieczenie samochodu, mieszkania lub na życie, wydatki na prezenty świąteczne, imieniny i urodziny bliskich czy wakacje i przypiszmy im kwoty. Ostatni krok to sprawdzenie, jak długo musimy odkładać kwotę, jaka co miesiąc zostaje nam po odliczeniu wydatków, żeby zgromadzić środki odpowiednio wcześnie przed planowanymi w ciągu roku zdarzeniami.

Myśląc o planowaniu nie poprzestawajmy tylko i wyłącznie na dużych wydatkach, takich jak np. kupno samochodu, które akurat możemy sfinansować w części pożyczką w banku. Niezwykle efektywne dla jakości naszego budżetu może być bowiem dobre zaplanowanie i trzymanie w ryzach nawet niewielkich wydatków.