Faktury elektroniczne EBPP

Czy warto prowadzić rejestr wydatków?

Moje Finanse

Jeśli zauważamy, że wydatki wymykają nam się spod kontroli, czego sygnałem może być debet na koncie czy niespłacone zadłużenie na karcie kredytowej, czas zdecydowanie wziąć się za uporządkowanie tej strony naszego budżetu.

Najlepszym sposobem jest wprowadzenie zasady prowadzenia rejestru naszych wydatków. Zacznijmy od regularnych cotygodniowych podsumowań tego, ile i na co wydaliśmy. Zanotujmy to i powtarzajmy takie „ćwiczenie” przez miesiąc. Następnie zróbmy zestawienie i sprawdźmy jak wyglądały nasze wydatki.

Prowadzenie rejestru ułatwiają nam np. wyciągi z konta, kart płatniczych w tym przede wszystkim karty kredytowej.

Bardzo efektywnym narzędziem jest konto w bankowości elektronicznej, w którym mamy stały podgląd operacji finansowych prowadzonych przez nas od początku prowadzenia rachunku. Takie informacje w zestawieniu z dochodami dają nam czytelny obraz faktycznego stanu naszych finansów.

Kontrola wydatków może być prowadzona w tradycyjny sposób przy pomocy kartki i długopisu. W dzisiejszych czasach dostępnych jest jednak wiele programów komputerowych i aplikacji webowych, które znacznie ułatwiają analizowanie stanu finansów domowych. Oprócz zwykłego wpisywania przychodów i wydatków posiadają one wiele funkcji, które umożliwiają między innymi grupowanie transakcji, nakładanie limitów na wydatki oraz wyświetlanie różnego rodzaju wykresów. Dzięki temu prowadzenie rejestru wydatków nie tylko staje się mniej czasochłonne ale także bardziej dokładne.

W efekcie rejestrowania wydatków łatwiej zauważamy te wydatki, które nie są konieczne lub mogą być ograniczone. Dzięki temu w średnim okresie uda nam się uporządkować strukturę przynajmniej wydatków stałych. Tym samym w naszym budżecie może zostać więcej środków na oszczędzanie lub sfinansowanie dodatkowych planów.