Faktury elektroniczne EBPP

Z czym wiąże się wzięcie szybkiej pożyczki w parabanku?

Kredyty

Parabanki wypełniły lukę na tak zwanym rynku mikropożyczek. Banki zwykle nie udzielają pożyczek niższych niż 500 czy 1000 złotych, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z tzw. szybkiej pożyczki w prywatnej firmie czy lombardzie zwanymi parabankami.

Skorzystanie z oferty szybkiej gotówki oznacza jednak dla nas dodatkowe czasem egzotyczne koszty, o które zawsze należy brać pod uwagę:

  • opłatę za rozpatrzenie wniosku,
  • wpłatę pieniędzy jako warunku przyznania pożyczki,
  • opłatę za dostarczenie gotówki do domu,
  • kaucję lub dodatkowe zabezpieczenie pożyczki w postaci np. cennych przedmiotów,
  • opłatę za przechowanie przedmiotu zabezpieczenia,
  • dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę lub spóźnienie w opłaceniu raty w terminie,
  • opłatę za rozpatrywanie reklamacji składanych przez kredytobiorcę.

Bardzo często możemy się spotkać z sytuacją, w której stawki wyżej wymienionych opłat nie będą wprost zawarte w umowie, lecz w tabeli opłat i prowizji. Pożyczkodawca powinien nam ją przedstawić przed podpisaniem umowy, wraz z obowiązującym regulaminem.

Instytucje finansowe nie będące bankami muszą stosować się do tych samych przepisów prawa jakie obowiązują banki. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż umowy zawierane z parabankami obciążone są większym ryzykiem, ponieważ nie podlegają one wyspecjalizowanym organom nadzoru.

Musimy pamiętać, że

szybki pieniądz to drogi pieniądz, a mikropożyczki z pewnością należą do najdroższych pieniędzy na rynku.

Dodatkowo do kosztów korzystania z usług prywatnych firm oferujących pożyczki powinniśmy wkalkulować przyspieszoną procedurę egzekucyjną nie zawsze wykonywaną zgodnie z normami obyczajowymi.