Faktury elektroniczne EBPP

Na ile lat brać kredyt hipoteczny?

Kredyty

Decydując się na kredyt hipoteczny powinniśmy wziąć pod uwagę maksymalny okres kredytowania. Przekłada się on na mniejszą ratę, dzięki czemu mamy większą płynność finansową, ale także wpływa na wzrost wartości odsetek, jakie musimy oddać bankowi.

Dodatkowo, zadeklarowany dłuższy okres ułatwia uzyskanie potrzebnego kredytu, a także często decyduje o przyznaniu kolejnych w przyszłości (im dłuższy okres tym większa zdolność kredytowa). W niektórych przypadkach może spowodować naliczenie wyższej marży lub konieczność wykupienia ubezpieczenia.

Przykład

Zakładamy, iż o kredyt stara się osoba samotna mająca dochód miesięczny na poziomie 3500 złotych netto, która nie spłaca innych dodatkowych rat kredytowych. Dodatkowo posiada kartę kredytową z limitem 5000 złotych oraz rachunek bieżący z limitem 2000 złotych.

Kwota kredytu (zł)
Okres kredytowania (w latach)złotówkowegodewizowego
20200 000160 000
30230 000180 000
40245 000200 000

Bank, przyznając kredyt na dany okres czasu, bierze pod uwagę oprócz dochodów kredytobiorcy, także jego wiek. Przeważnie banki akceptują spłatę ostatniej raty w momencie ukończenia 65-75 roku życia klienta.

Długi okres kredytowania nie oznacza, że niemożliwa jest wcześniejsza spłata kredytu. Przeciwnie, umowa kredytu jest tak skonstruowana, że umożliwia nam pod warunkiem opłacenia prowizji, spłacić wcześniej część lub całość zobowiązania.