Faktury elektroniczne EBPP

Kiedy skorzystać z pożyczki?

Kredyty

Decydując się na pożyczkę, zawsze należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy na pewno jest nam niezbędna i czy potrzebujemy tego na co ją przeznaczymy. Powinniśmy postarać się, aby finansowany w ten sposób zakup był przemyślaną inwestycją, której nie będziemy żałować. Należy unikać zaciągania zobowiązań, tylko po to, aby wydać pożyczone środki na bieżące wydatki.

Zawsze musimy brać pod uwagę możliwość wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, które jednocześnie wiążą się z koniecznością poniesienia większych kosztów. W takiej sytuacji posiadanie „pomocniczej” zdolności kredytowej jest konieczne. Dzięki niej będziemy w stanie sfinansować np. koszty leczenia.

Pożyczka ma zazwyczaj formę gotówki przekazywanej bezpośrednio lub przelewanej na wskazane przez pożyczkobiorcę konto bankowe.

Zanim jednak weźmiemy pożyczkę musimy pamiętać o kilku sprawach:

  • sprawdźmy czy nas na nią stać - pożyczka jest kosztownym instrumentem finansowania, ponieważ otrzymujemy pieniądze na de facto dowolny cel, co wiąże się z wyższym oprocentowaniem i trwającym maksymalnie kilka lat okresem spłaty
  • oprocentowanie pożyczki nie jest zwykle jedynym kosztem otrzymania gotówki
  • pożyczajmy pieniądze w banku, który pomimo procedur sprawdzających naszą wiarygodność finansową, może zaoferować najbardziej konkurencyjne warunki – sprawdźmy też warunki w banku, w którym masz konto - być może uzyskasz lepsze warunki
  • nie pożyczaj małych kwot – koszty dodatkowe mogą stanowić ponad 50% pożyczanej sumy

Zaciągnięcie pożyczki może być również uzasadnione w momencie rozpoczynania działalności gospodarczej. Bardzo rzadko mamy wystarczająco oszczędności, aby bez pomocy "z zewnątrz" poradzić sobie z wszystkimi wydatkami.

Pamiętajmy, że

pożyczka nie jest substytutem dochodów i nie może służyć wyłącznie celom konsumpcyjnym. W przeciwnym razie grozi nam ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia.