Faktury elektroniczne EBPP

Czy zarządzanie finansami w sieci jest bezpieczne?

E-Finanse

Bezpieczeństwo jest najważniejszym elementem związanym z zarządzaniem finansami w sieci zarówno z punktu widzenia klienta, jak i instytucji oferującej usługi. Zanim przeanalizujemy dokładniej tę kwestię należy zaznaczyć, że system bankowości elektronicznej sam w sobie jest bezpieczny, korzysta z niego w Polsce już kilka milionów klientów.

Incydentalne przypadki problemów zwykle są następstwem tzw. błędów ludzkich.

Możemy wyróżnić trzy obszary bezpieczeństwa w zakresie zarządzania finansami w sieci:

 1. Bezpieczeństwo systemów po stronie banku czy instytucji finansowej

  Zarówno infrastruktura jak i oprogramowanie systemów bankowości elektronicznej spełniają nowoczesne i najbardziej wymagające standardy bezpieczeństwa. Banki wiedzą, że potencjalne straty zarówno wizerunkowe, jak i finansowe mogą skutkować spadkiem liczby klientów. W praktyce banki oferują dostęp do konta, z wykorzystaniem tzw. bezpiecznego logowania SSL, które szyfruje i zabezpiecza połączenie z e-kontem. Ponadto, jeśli użytkownik przez kilka minut nie wykazuje aktywności zostaje automatycznie wylogowany z e-konta. Dodatkowym zabezpieczeniem jest stosowanie tzw. tokena, który przy każdym logowaniu generuje specjalny kod dostępu, ważny jedynie przez kilka minut. Tym samym praktycznie eliminowane jest ryzyko nieautoryzowanego dostępu do konta. Niektóre banki stosują dodatkowe kody dla transakcji oraz limity dla wysokości pojedynczych operacji.

  Banki i instytucje finansowe przestrzegają wysokich standardów bezpieczeństwa dzięki czemu ryzyko awarii systemu i wycieku danych jest zminimalizowane.
 2. Zabezpieczenia komputera, za pomocą którego korzystamy z usług elektronicznego zarządzania finansami

  Ogromnie ważne z punktu widzenia e-finansów jest odpowiednie zabezpieczenie własnego komputera, za pomocą którego łączymy się z naszym e-kontem. Po pierwsze należy korzystać wyłącznie z legalnych i znanych programów. Dzięki temu unikniemy zainstalowania na komputerze oprogramowania, które umożliwi innym użytkownikom kopiowanie treści z naszego terminala, w tym przechwytywanie loginów i haseł dostępu. Po drugie warto zainstalować na komputerze aktualne oprogramowanie antywirusowe oraz tzw. firewall. Dobrze, jeśli regularnie aktualizujemy nasz system operacyjny oraz korzystamy z nowych wersji przeglądarek. Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu komputera czyli m.in. usuwaniu plików Cookie oraz tzw. Temporary Internet Files.

  Pamiętaj, że dodatkowe koszty oraz czas poświęcony na zabezpieczenie Twojego komputera są nieporównywalnie mniejsze od potencjalnej straty, związanej z utratą środków finansowych.
 3. Czynnik ludzki

  Paradoksalnie najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa jest posiadacz e-konta. Nie przestrzegając kilku ważnych zasad i elementarnych procedur bezpieczeństwa narażamy samych siebie na ryzyko utraty środków. Dlatego starajmy się pamiętać o kilku żelaznych zasadach:
  • Zawsze wyloguj się po zakończeniu korzystania z e-konta, mimo że system sam wyloguje Cię po kilkuminutowym braku aktywności.
  • Staraj się korzystać z e-konta tylko za pomocą jednego lub dwóch znanych Ci i dobrze zabezpieczonych komputerów. Nie rób tego nigdy kawiarenkach internetowych.
  • Nigdy nie udostępniaj osobom trzecim dostępu do swojego e-konta. Nie zapisuj haseł dostępu ani na komputerze ani w żadnych notatkach podręcznych.
  • Uważaj na tzw. phishing – czyli podszywanie się hakerów pod bank, poprzez wysłanie do użytkownika linka do strony internetowej łudząco podobnej strony Twojego banku z prośbą o potwierdzenie loginu i hasła za pomocą znajdującego się w serwisie formularza. Nigdy nie wypełniaj takiego formularza. Banki nie wysyłają tego typu próśb. W razie otrzymania podejrzanej przesyłki natychmiast skontaktuj się z bankiem.
  • Korzystaj jedynie ze sprawdzonych sklepów internetowych.
  • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze kontaktuj się z bankiem, aby wyjaśnić wszelkie niejasności.

Przestrzeganie tych kilku najważniejszych zasad sprawi, iż korzystanie z usług bankowości internetowej i zarządzanie finansami przez Internet będzie w 100% bezpieczne.